माघ १५ सल्यान – दार्मा गाउँपालिकाकाे हरेक काम प्रति अहिले सामाजिक संजालमा विविध विषयलाई आधार बनाई चर्काे विराेध भएको छ।

त्यहि कुराकाे आधार मानि जनसहारा अनलाइनले दार्मा गाउँपालिका अध्यक्ष निम बहादुर केसी संग केही छाेटाे संवाद गरेकाे छ।

जनसहारा- वडा न.५ काे जग्गा प्रकरण के हाे ?

अध्यक्ष – याे भन्दा अगाडि कतिपय व्यक्ति र मिडियाले कुनै जानकारी हामीबाट नलिएर आफ्नाे मनपरि तरिकाले पालिकालाई विवादमा तानेका छन त्यसमा मेराे आपति छ। अनि याे जग्गा खरिद प्रकरणमा उजुरी परेकाे थियाे तर त्यसकाे कुनै अर्थ छैन खेलाचि हाे।

जनसहारा- जग्गा विवाद कसरी आयाे,पालिकाकाे केही कमजोरी थियोे कि?

अध्यक्ष- यसमा पालिकाकाे कुनै दाेष छैन। वडाले चार किल्ला तोकेर जग्गा माग्यो, जग्गा चार किल्ला बाहिर परेको कुरा छानबिन र नापजाँच टोलीले प्रतिवेदन पेश गर्यो र सूचना बदर गर्न भन्यो साेहि अनुसार वडाले याे सुचना बदर गरेर अर्काे सुचना जारी गर्याे। नापजाँच टाेलिले अनुमति नदिएरै हामीले निर्णय लिने हुदैन त्यसकारण हामीले नापजाँच टाेलिकाे प्रतिवेदन अनुसार काम गरेका छौ ।

जनसहारा- उजुरीकाे फैसला भइसकेको छ वा छैन के छ?

अध्यक्ष – वडा र गाउँपालिका ले सबै विधि प्रक्रिया पूरा गरेको छ। सिडिपी कार्यालयले प्रक्रियाकाे कागजात सहित अनुगमन गर्याे तर सबै हाम्रो प्रक्रिया सहि नै भएको ठहर गर्दै उक्त मुद्दा स्वत खारेज हुने बताएको छ र अब पालिकाले नै हल गर्नेे गरि परिपत्र पठाएको छ।

जनसहारा- अब जग्गा विवादकाे समाधान के छ ?

अध्यक्ष – नयाँँ सुचना अनुसारको चार किल्ला भित्र आबश्यक जग्गा प्राप्ति भएको छ। अब त्यही जग्गा पास हुन्छ।

जनसहारा- नाचगानमा पनि कराेडौ खर्चिएकाे भन्ने कुरा आएकाे छ खास के हाे ?

अध्यक्ष – यसमा कुनै सत्यता छैन भ्रम छर्न खाेजिएकाे हाे। हामीले पुराना स्थानीय कला संस्कृतिकाे जगेर्ना गर्ने उद्देश्यले दार्माली घाउटालाई स्थापित गर्नेे याेजना अनुरुप गरेका हौ। उक्त समयमा तीन लाख जति व्यवस्थापन खर्च बाहेक अरु छैन र यस्ता भ्रमात्मक कुराकाे विश्वास नगर्न पनि सबैमा आग्रह गर्दछु।

जनसहारा – अनि रंगशाला पनि भनिएकाे छ यसकाे के हाे ?
अध्यक्ष – हामी कानुनी सम्मत नै काम गरेका थियौ केही पक्षले अख्तियारमा मुद्दा दिएछन अख्तियार आएर अनुसन्धान गर्याे कुनै त्रुटि नभएको भन्दै मुद्दा खारेज गरेकाे छ।

यस्तै केही विवादित कुराकाे गाउँपालिका अध्यक्ष निम बहादुर केसीले सामाजिक संजाल फेसबुक मार्फत पनि जवाफ सहित स्पष्ट पारेका छन। उनी लेख्छन्:

हाम्रा शुभ चिन्तक मित्र एबं मिडियाहरुले दार्माकाबारे केही व्यक्तिहरूद्वारा फैलाइएका भ्रम र आलोचनाका सम्वन्धमा चिन्ता र जिज्ञासा राख्नु भएको छ, केही प्रश्नहरु पठाउनु भएको छ, यसबारे सार्वजानिक जवाफ माग्नु भएको छ, उहाँहरुको चासो, चिन्ता र सद्भावको सम्मान गर्दै सबैका चासो, चिन्ता र प्रश्नलाई सबैका लागि म एकमुष्ठ सार्वजानिक जवाफ दिन चाहान्छु:-

१) पहिलो कुरा,
सामाजिक सञ्जालमा व्यापक आलोचना भइरहेको भन्ने कुरा नै गलत हो, एकाध व्यक्तिले नितान्त कपोलकल्पित आरोपहरु बनाएर भ्रम सिर्जना गरेका मात्र हुन्। त्यसको कुनै तुक,प्रमाण र अर्थ छैन। गलत उद्येश्यले गलत अफवाह फैलाउने धृष्टता मात्र गरिएको छ।

दोस्रो कुरा,
आलोचना कस्ताे मान्छेबाट भइरहेको छ भन्ने कुरा हो, आम जनता र सचेत नागरिकको तहबाट हैन, जनताबाट बहिष्कृत, समाजबाट तिरस्कृत र विगतमा आफूले भ्रष्टाचार गरे/गराएर खाइपाई आएका केही मुठ्ठीभरहरुले त्यसको स्वाद लिन नपाएर, भ्रष्टाचार गर्न नपाएर गरिएको झोंक र छटपटिको अभिव्यक्ति मात्र हो। अरूलाई पनि आफू जस्तै भ्रष्ट देख्ने मनोदशा बाहेक अरु केही होइन। मलाई एउटा मात्र जनता वा सचेत नागरिकको उदाहरण दिनुस्, कसले भनेकाे छ दार्मामा भ्रष्टाचार भयाे, जनविरोधी काम भयाे या जनतालाई दुःख दिइयो भनेर???

तेस्रो कुरा,
यदि भ्रष्टाचार नै भएको भए,जसले दार्मामा भ्रष्टाचार भयाे भन्नुहुन्छ, उहाँहरूले नै यो तीन बर्षको अवधिमा अख्तियारमा दर्जनौं मुद्दा दिएर अनावश्यक दुःख दिइरहनु भएको छ,अख्तियारले स्थलगत अध्ययन गर्यो, छानबिन गर्यो, सबै नियम अनुसार नै भएको बतायो, अहिले पनि मुद्दा दिइरहनु भएकै छ, अझै प्रत्येक योजनामा अख्तियारमा मुद्धा दिने भनेर सार्वजानिक अभिव्यक्ति दिइरहनु भएको छ, त्यसको छानबिन,फैसला र कारबाही गर्ने निकायले यसकाे सही निर्क्यौल गर्ला, यदि जनताकाे पैसामा अनियमितता र भ्रष्टाचार गरेको भए, गर्नेहरू कारवाही पर्लान्, जेल जालान्। तर सामाजिक सञ्जाल र अमूक व्यक्ति त न्यायाधीश हैन नि, कसैले पनि कानुनलाई हातमा लिएर कुनै पनि व्यक्ति वा संस्थाको सार्वजानिक बेइज्जत गर्न छुट त अवश्य दिएको छैन।

चौथो कुरा,
काम गर्दा केही गल्तीहरू हुनसक्छन्, काम गर्दै, गल्तीबाट पाठ सिक्दै हामी अघि बढ्ने हो, नियतवश र योजनाबद्ध रूपमा पो गल्ती गर्ने होइन। काम नगर्नेको एउटै गल्ती हुन्छ कि यसले काम गर्न सकेन तर काम गर्नेका हजार गल्ती हुन सक्छन्। जानी जानी गल्ती गर्नु हुँदैन, गल्ती दोहोर्याउनु हुँदैन, गल्तीहरूबाट शिक्षा लिएर अघि बढ्नु पर्छ। जनता र सचेत नागरिकको तहबाट आउने रचनात्मक सुझाव र तथ्यपूर्ण आलोचनालाई हामीले निसंकोच ग्रहण गर्नुपर्छ र सच्याउनुपर्छ, आबश्यक परेमा जनतासित माफी पनि माग्नुपर्छ।

दाेस्राे खण्ड
२) सामाजिक सञ्जालमा केही व्यक्तिहरूद्वारा लगाइएका सबै आरोपहरु तथ्यहीन, पूर्वाग्रही, कपोलकल्पित र अर्थहीन छन्। यी सब बनिबनाउ हुन्। बाँकी जाे जसले सामाजिक सञ्जालमा रचनात्मक सुझाव र आलोचना गर्नु भएको छ, उहाँहरुलाई हार्दिक धन्यवाद छ र त्यसलाई ग्रहण गर्ने प्रतिबद्धता समेत व्यक्त गर्दछु। मैंले भनें काम गर्ने क्रममा केही स्वभाविक कमी कमजोरी जरुर हुन्छन्। शतप्रतिशत सही वा खराब वस्तु वा व्यक्ति यो दुनियाँमा पाउन सकिँदैन। बिकास निर्माण, दैनिक प्रशासन लगायत नियमित कामकाज नियम अनुसार नै भएको छ। नियम कानुन भन्दा बाहिर गएर गरेको एउटा मात्र प्रमाण पेश गर्न म सम्बन्धित आरोप लगाउने महोदयलाई अनुरोध गर्दछु। लेख्न त जे पनि सकिन्छ, आरोप लगाउन त जति पनि सकिन्छ, मुख्य कुरा त्यो तथ्य र प्रमाणका आधारमा हुनुपर्यो। सही र सत्य हुनुपर्यो। धमिलो पानीमा माछा मार्ने बदनियतले गरिएका तथ्यहीन आलोचनाको जवाफ खोजेर/दिएर समय खर्च गर्नुभन्दा आफ्नो जिम्मेवारी पूरा गर्नु बुद्धिमानी हुन्छ।

३) बितेको ३ वर्षमा हामीले पुर्वाधार विकास,आर्थिक तथा मानव संसाधन विकासमा ३ दसकमा हुन नसकेका काम भएको सगर्व सप्रमाण सातौं गाउँसभाबाट पारित गरेर लिपिबद्ध गरेका छौ, त्यहाँबाट तपाईंहरूले विस्तृत जानकारी लिन सक्नुहुनेछ।
भावी दिनमा हामी दार्मा विद्युतीकरण, पालिका सडक संजालको स्तरीकरण, पालिका अस्पताल निर्माण, खानेपानी तथा सरसफाई,विशेष शैक्षिक सुधार, दूध पकेट क्षेत्र, कृषि उत्पादन पकेट क्षेत्रको विकास लगायतको अभियानमा केन्द्रीत छौ।

४) सीमित स्रोत,साधन र बजेट तथा असीमित आवश्यकता बीचको अन्तरद्वन्द्वको चपेटामा हामी छौँ, तैपनि दीगो एबं तीब्र विकासका लागि हामी भगीरथ प्रयत्नमा छौं, दशकौंदेखि पछि पारिएको दार्मा र सल्यानलाई माथि उठाउन सबैले सकारात्मक योगदान गरौं।

प्रकाशित मिति : २०७७ माघ १५ गते बिहिवार