माघ १४, काठमाडौँ – नेपाल राष्ट्र बैंकले नेपालमा भर्चुअल करेन्सी–क्रिप्टोकरेन्सी र नेटवर्क मार्केटिङ तथा हाइपर फन्ड जस्ता कारोबार तथा व्यवसाय गैरकानुनी रहेको बताएको छ ।

आज एक सूचना जारी गरी राष्ट्र बैंकले क्रिप्टोकरेन्सीसँग सम्बन्धित हाइपर फन्डजस्ता कोषमा लगानी गर्न र जोसियल, क्राउड १, सोलम्याक्स ग्लोबलजस्ता पिरामिडमा आधारित नेटवर्किङ मार्केटिङलाई केन्द्रीय बैंकले गैरकानुनी कारोबार भनेको हो ।

पछिल्लो समय नेपालमा यस्ता कारोबार भइरहेका खबरलाई राष्ट्र बैंकले गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको जनाएको छ ।

नेपालमा विदेशी विनिमय वा मुद्राको रुपमा भर्चुअल करेन्सी–क्रिप्टोकरेन्सीले कानुनी मान्यता नपाएको भन्दै उसले त्यसबमोजिमका गैरकानुनी वित्तीय औजारमा आबद्ध भई कारोबार गर्दा सर्वसाधारण ठगिने, अवैधानिक तरिकाले रकम बाहिरिने र यसले स्वदेशी पुँजी पलायन हुने हुँदा त्यसमा संलगन भई नेपालमा बस्ने नेपाली र विदेशी नागरिक तथा विदेशमा बस्ने नेपालीले त्यस्तो गरेको गराएको पाइए कानुनअनुसार कारबाही हुने समेत बताएको छ ।

प्रकाशित मिति : २०७८ माघ १४ गते शुक्रवार